Wizyta Rady Polek w Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej i Gąbie

Pod koniec września Rada Polek odwiedziła, będące od lat pod naszą opieką, Warsztaty Terapii Zajęciowej   dla niepełnosprawnych dzieci w Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej oraz Ośrodek dla ofiar przemocy w Gąbie.

Prowadzone przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” Warsztaty Terapii Zajęciowej (WZT) w Skierniewicach mieszczą się od 20 lat w starym baraku. Mimo trudnych warunków działają tam pracownie takie jak: techniczna, komputerowa, artystyczna, ceramiczna,  sekcja dziennikarska i teatralna, sala do rehabilitacji, stołówka, kuchnia. Uczestnicy w miarę swoich możliwości i pod opieka życzliwych, troskliwych i cierpliwych wychowawców uczą się wykonywania najróżniejszych prac, których efektem są śliczne obrazki malowane, wyszywane lub wykonywane metodą filcowania, przedmioty ceramiczne – wazoniki, kolorowe kwiatki i inne drobiazgi, płócienne torby zakupowe z nadrukiem przedstawiającym poprzednio wykonane rysunki.

Pod koniec roku, dzięki inicjatywie Prezydenta Skierniewic WZT otrzymają,  będący w budowie, nowy, duży  budynek. Zmieszczą się tam  wszystkie pracownie, będą łazienki, prysznice, sale wypoczynkowe i rekreacyjne. Swoje miejsce otrzymają też sekcja dziennikarska i teatralna.

Samorządowe Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Rawskiej. prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rawie Mazowieckiej. Uczestnicy warsztatów również wykonują prace artystyczne, haftują i malują obrazki, ale przede wszystkim znani są z pięknych kolorowych aniołów. Wielokrotnie anioły te cieszyły się dużym zainteresowaniem na naszych imprezach. Małe, średnie i całkiem duże są piękne i kolorowe.

pracowni technicznej pod kierunkiem wychowawcy uczestnicy warsztatów wycinają ze sklejki poszczególne części jak skrzydła, korpusy, główki, następnie części te są łączone-sklejane po czym odpowiednio malowane. Suknie aniołów zdobione są różnymi motywami głownie kwiatowymi.  Zachwyca dobór kolorów i wzory. To całkowicie samodzielna praca uczestników warsztatów. Nic dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem.

Byłyśmy tez w Gąbie k/Mszczonowa. Ośrodek powstał kilka lat temu jako miejsce dla ofiar przemocy w rodzinie. Przekształcony następnie w Pogotowie opiekuńcze dla dzieci, na skutek różnych perturbacji stało przez jakiś czas puste, obecnie znów działa jako schronienie dla ofiar przemocy rodzinnej. Prowadzone pod samego początku przez panią Radziwon, która walczy z lokalnym samorządem o przywrócenie świetlicy statusu pogotowia opiekuńczego. W Gąbie w tej chwili przebywają 2 osoby dorosłe i 1 dziecko,  są też kolejni chętni. Pani Radziwon stara się jak może aby placówka ta działała, prowadzi tez kampanię „Stop przemocy”. Rada Polek jest zainteresowana losami Ośrodka w Gabie. Uczestniczyłyśmy w znaczący sposób w jego remoncie i wyposażeniu. Pomogłyśmy w urządzeniu kuchni oraz pokoików mieszkalnych. Jest tam pełne wyposażenie w potrzebne meble, pościel, szafy, biurka itp. Przykro patrzeć jak miejsce w którym mogłyby znaleźć bezpieczny kąt osoby potrzebujące, szczególnie dzieci, stoi niewykorzystane.

Wizyta u naszych podopiecznych przekonała nas po raz kolejny, że trzeba i warto pomagać. Młodzież w różnym stopniu niepełnosprawna umysłowo w czasie  zajęć w świetlicy uczy się empatii, funkcjonowania w grupie, wykonywania podstawowych codziennych czynności,  robienia zakupów. Ich radość z powodu dobrze wykonanej pracy chwyta za serce!