Wizyta Rady Polek w Szczawnicy

Na zaproszenie naszej koleżanki z Rady Polek i organizatorki całej wyprawy pani Danuty Leliwa-Pileckiej, grupa członkiń Stowarzyszenia pojechała do Szczawnicy. Celem głównym tej wyprawy było odwiedzenie  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością  Intelektualną  (PSONI), któremu Rada Polek od wielu lat, w miarę swoich możliwości, pomaga.

Cały dzień spędziłyśmy w kilku  ośrodkach rehabilitacyjnych: odwiedziłyśmy Warsztat Terapii Zajęciowej dla 25 osób , Środowiskowy Dom Samopomocy dla 35 dorosłych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Krościenku i Ochotnicy Dolnej oraz Ponadgimnazjalną Szkołę Przysposabiającą do Pracy dla młodzieży dla 6 osób.

We wszystkich ośrodkach  odbywa się rehabilitacja dzieci i młodzieży w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz różne  warsztaty edukacyjne: plastyczne, ceramiczne, kulinarne oraz inne zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W sumie opieką objętych jest ok. 140 osób. Trafiłyśmy na warsztaty kulinarne gdzie panie Koła Gospodyń Wiejskich uczyły dzieci i młodzież pieczenia ciasteczek – spróbowałyśmy – były pyszne. Obejrzałyśmy też wystawę prac plastycznych. Zostałyśmy zaproszone na śniadanie, a potem obiad przygotowane przez młodzież – różnorodne sałatki, ciasta, pięknie nakryty stół,  własnoręcznie wykonana prześliczna ceramika.

Jesteśmy pod wrażeniem działań prowadzonych przez Stowarzyszenie, zaangażowanie pracowników empatii i serca jakie wkładają w codzienną tak trudną pracę z osobami niepełnosprawnymi oraz podziwiałyśmy  osiągane efekty. Szczególnie godna podziwu jest energia i poświęcenie  prezes Stowarzyszenia pani Janiny Zachwieja. Oczywiście obiecałyśmy dalszą pomoc. Najbliższy koncert „Od Serca do Serca”  jest też poświęcony pomocy dla PSONI.

W programie wizyty w Szczawnicy znalazł się wyjazd kolejką linową na  Palenicę oraz spływ przełomem Dunajca.  Podziwiałyśmy przepiękne widoki gór w jesiennej kolorystyce.  Ogromną  atrakcją tego pobytu był koncert Wojciecha Karolaka w „Muzycznej Owczarni” prowadzonej przez państwa Kołodziejskich. Tam też odbyła się aukcja prac podopiecznych PSONI na rzecz budowy nowego domu dla dorosłych podopiecznych Stowarzyszenia, pozbawionych opieki.

Myśle, że odbyta wycieczka wywarła na nas ogromne wrażenie, niejednokrotnie  wzruszenie powodowało zaciskanie się gardła i nawet łzy.